Truskawki, brokuły i maliny dzięki ciągnikowi CLAAS AXOS?

Polska znajduje się w czołówce producentów owoców miękkich i warzyw. Zajmujemy drugie miejsce w produkcji truskawek, a w zbiorach brokułów i kalafiorów odpowiednio czwarte i szóste miejsce. Polskich rolników wspierają w tym wyspecjalizowane maszyny, także te ze stajni producenta CLAAS. Niezwykłe wyzwania i sukcesy polskiej produkcji owoców i warzyw: Raport GUS 

Według najnowszego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w polskich sadach w 2023 roku osiągnęła imponującą liczbę blisko 566 tys. ton. W tej liczbie uwzględniono także około 180 tys. ton truskawek oraz ponad 128 tys. ton kalafiorów.

Niestety, ubiegłoroczny niekorzystny bieg pogody miał istotny wpływ na wielkość zbiorów w porównaniu do poprzednich lat. Według GUS przyczyniło się do tego również ograniczone stosowanie nawozów i środków ochrony roślin na wielu plantacjach, spowodowane wzrostem cen środków produkcji. 


Silne, polskie tradycje

Mimo tych wyzwań, polska produkcja warzyw i owoców utrzymuje silne tradycje. Produkty te, zwłaszcza owoce miękkie, cieszą się uznaniem na światowych rynkach. Mimo niewątpliwych trudności, producentom rolnym warto życzyć stabilizacji cen na ich produkty, zważywszy na zmienność rynku. Jednak pocieszające jest, że rolnicy nie muszą się obawiać o dostęp do nowoczesnego wyposażenia technicznego, które stanowi wsparcie w ich codziennej pracy. Liczne firmy oferują coraz bardziej zaawansowane maszyny, co stanowi pozytywny impuls dla dalszego rozwoju sektora.

W przypadku upraw polowych warzyw i owoców miękkich, sercem wielu kombinacji – do uprawy, nawożenia czy zabiegu ochrony, nawet do bezpośredniego zbioru – pozostaje jednak… ciągnik! Oto doświadczenia dwóch rolników, którzy prace oparli o ciągniki serii CLAAS AXOS.


cignik CLAAS AXOSjpg

Uprawa truskawek, brokułów i malin z wykorzystaniem ciągnika CLAAS AXOS 240

Andrzej Turkowski, rolnik z miejscowości Wilkowuje (województwo mazowieckie), postawił na innowacyjne podejście do uprawy truskawek, brokułów i malin. W centrum jego rolniczego przedsięwzięcia znajduje się nowo nabyty ciągnik CLAAS AXOS 240, którego wybór został dokładnie przemyślany z myślą o optymalizacji procesów uprawowych.


Priorytetem była strona mechaniczna ciągnika. Panu Andrzejowi zależało na maszynie wyposażonej w przekładnię z elektrohydraulicznym rewersem, dwoma biegami pod obciążeniem oraz pięcioma biegami.

Tego rodzaju przeniesienie mocy miało nie tylko usprawnić i przyspieszyć wykonywanie prac, ale także ograniczyć zużycie paliwa.


Wyposażenie maszyny


Ogumienie

Ciągnik został fabrycznie wyposażony w wąskie koła. Wybór ten wynika ze specyfiki intensywnych prac ogrodniczych, które wymagają innych rozstawów i szerokości roboczych, niż tradycyjne prace polowe.

Rolnik zdecydował się na koła o rozmiarze 280/85 R28 oraz 340/85 R38, charakteryzujące się rozstawem 140 cm.

W duecie z zawieszanym opryskiwaczem rurowym 

Wiele gospodarstw decyduje się na ciągniki z opryskiwaczem zaczepianym, jednakże w tym konkretnym przypadku taka opcja nie wchodzi w grę. Dlaczego? Opryskiwacz zaczepiany nie podąża w idealnym śladzie za ciągnikiem, co może prowadzić do zgniecenia roślin, szczególnie przy koleinach. W przypadku truskawek czy warzyw, narażałoby to rolnika na znaczne straty.

Dlatego też ciągnik – oprócz bycia nośnikiem dla ramion i hydrauliki opryskiwacza – musi być zarazem nośnikiem cieczy roboczej. Dla właściwego rozłożenia masy, opryskiwacz ma dwa zbiorniki o pojemnościach 600 l z tyłu oraz 1100 l z przodu.

Przedni TUZ i WOM

AXOS, używany w gospodarstwie Andrzeja Turkowskiego, posiada przedni TUZ i WOM, które nie tylko są wykorzystywane do oprysków, ale także w innych zintegrowanych pracach rolniczych:

  • rozsiewacz przedni do nawozów oraz pielnik na tył,

  • rozścielarka słomy oraz mulczer,

  • precyzyjny podsiewacz z przodu, z tyłu glebogryzarka do jednokrotnego przejazdu do rozdrabniania liści truskawek.

Dodatkowo, ten konkretny model ciągnika AXOS został wyposażony w przedni ładowacz, co jest niezbędne w gospodarstwie ogrodniczym, gdzie produkty są pakowane od razu w skrzynie.Planowane rozszerzenie wyposażenia

Rolnik zamierza dokupić jeszcze zawieszany taśmowy podajnik do brokułów. Ten specjalistyczny sprzęt będzie zbierał różyczki brokułów od pracowników, którzy ścinają je rzędami na polu. Jednak tego rodzaju praca wymaga specyficznych parametrów:

  • Wysoki wydatek hydrauliki na poziomie 87 l/min,

  • Niska prędkość jazdy, zaledwie około 300 m/h.

Ciągnik AXOS z pewnością sprosta tym wymaganiom. Jednakże, warto zauważyć, że przy tak niskiej prędkości poruszania się (tzw. żółwie tempo), może to stanowić wyzwanie dla przekładni. Dla porównania, przypomnijmy, że dorosła osoba idąc normalnym chodem porusza się z prędkością 5000-6000 m/h. To z pewnością ilustruje specyficzne wymagania pracy w gospodarstwie rolnym, gdzie precyzja i dokładność są równie istotne co efektywność.
AXOS 240 w specjalistycznym gospodarstwie szkółkarskim

Piotr Kość, właściciel gospodarstwa szkółkarskiego, postawił na ciągnik o masie około 4 ton - model AXOS 240

To urządzenie zostało skonfigurowane w sposób dostosowany do precyzyjnych prac prowadzonych w szkółce. Ciągnik został wyposażony w przekładnię z biegami pełzającymi oraz hydraulikę o imponującej wydajności 87 l/min.


Kluczowym elementem konfiguracji ciągnika AXOS 240 jest specjalistyczne ogumienie o wymiarach 280/85R28 i 270/90R42, które pozwoliło uzyskać szerokość całkowitą poniżej 1,5 metra. Takie rozwiązanie umożliwia sprawną nawigację między rzędami roślin bez ryzyka ich uszkodzenia.


AXOS 240 + czterorzędowa sadzarka do drzew?

Ciągnik pracuje  z czterorzędową sadzarką do drzew, co pozwala na efektywne i precyzyjne sadzenie drzewek. Przy prędkości 200 m/h, gospodarstwo może posadzić aż do 12000 drzewek w szkółce w przeciągu zaledwie godziny.

Przykład Piotra Kośća doskonale ilustruje, jak wszechstronny może być ciągnik AXOS 240. Nie tylko sprawdza się w ogólnych pracach rolniczych, ale także doskonale radzi sobie w precyzyjnych zadaniach, takich jak ogrodnictwo czy szkółkarstwo. Skontaktuj się z naszymi Przedstawicielami i zapytaj o idealną maszynę dla swojego gospodarstwa - https://agrosznajderwkp.pl/kontakt