Polscy rolnicy osiągają rekordowe wydajności ponad 120 ton na godzinę kombajnami CLAAS

Oto miażdżący fakt: w te żniwa niektórzy polscy rolnicy zbierali do 121 ton pszenicy na godzinę. A standardem jest już przekroczenie magicznej granicy 100 t/h. Nie wierzysz? Wystarczy zasiąść za sterem kombajnu CLAAS LEXION serii 8000. 

Producenci kombajnów zwykle obiecują wysoką wydajność swych maszyn, przekraczającą 100 ton ziarna na godzinę. CLAAS poszedł dalej i pyta użytkowników wprost: jakie wydajności osiągacie na kombajnach LEXION serii 8000?  

Spośród kilkunastu odpowiedzi polskich rolników pracujących w żniwa 2023 na modelach tej serii wybraliśmy następujące: 

# Panowie Rafał i Paweł woj. lubuskie:

– Naszym kombajnem CLAAS LEXION 8700 TT osiągamy chwilową wydajność 103 t/h w pszenicy, przy stratach na poziomie około 1 proc. 

# Pan Marek, woj. dolnośląskie:

– 102 t/h to chwilowa wydajność, którą osiągnąłem moim kombajnem CLAAS LEXION 8800 TT w pszenicy, przy stratach na poziomie 0,5 proc. 

# Pan Wojciech woj. pomorskie:

– Kombajn LEXION 8800 TT osiągnął chwilową wydajność 121 t/h pszenicy ozimej przy stratach poniżej 0,5 proc. podczas testów na naszych polach w powiecie malborskim. 

Jak więc widać, standardem dla tych polskich rolników i przedsiębiorców, pracujących na maszynach LEXION serii 8000, jest przekraczanie wydajności 100 t/h w pszenicy. Rekordzista, pan Wojciech testował kombajn LEXION 8800 TT i przekroczył nawet 120 t/h w czasie tegorocznych żniw.

Miejmy na uwadze, że w ofercie CLAAS znajduje się jeszcze większy model LEXION 8900, dlatego należy się spodziewać, że maksymalny poziom wydajności może być jeszcze wyższy.  

Wydajność jako podstawowy parametr 

Ktoś zaraz powie: „A po co tak się spieszyć? Przecież moim kombajnem też zbiorę sobie spokojnie ziarno…”.

Oczywiście. Ale to WYDAJNOŚĆ ma coraz większe znaczenie w dobie coraz bardziej niestabilnej pogody. Wraz z postępującym zmianami klimatycznymi, coraz trudniej natrafić na dogodne okresy pogody sprzyjające żniwom. Minione żniwna były tego przykładem, że dogodne okno pogodowe było krótkie dla zbioru zbóż. Dlatego kombajn, który potrafi szybko i wydajnie pracować, to MASZYNA IDEALNA. Docenią to profesjonalni rolnicy i przedsiębiorstwa usługowe. 

Podkreślmy, że aby uzyskiwać tak wysokie wydajności, kombajn musi być bardzo dobrze przygotowany do żniw. Tu kłania się regularnie prowadzona kontrola pożniwna, która pozwala wyeliminować najsłabsze punkty w maszynie. 

E-tajemnica kombajnów CLAAS 

Kto doczytał do tego miejsca, może już poznać sekret, który stoi za tak wysokimi wydajnościami kombajnów CLAAS. Jest nim nie tylko przemyślana konstrukcja maszyny, ale także inteligentna automatyka.

Omówione w niniejszym tekście kombajny LEXION seria 8000 wyposażone były w CLAAS CEMOS AUTOMATIC. To jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązanie od tradycyjnego prowadzenia maszyny w oparciu o laserpilot czy GPS.

CEMOS AUTOMATIC może być rozbudowywany modułowo: 

#CEMOS DIALOG – jest podstawowym modułem systemu. Jego nazwa pochodzi od tego, że komputer komunikuje się z operatorem, pomagając mu szybko zoptymalizować maszynę do warunków zbioru.  

#CRUISE PILOT – to możliwość dobrania optymalnej prędkości do warunków zbioru. Pozwala to pracować maszynie z maksymalną wydajnością: na słabszych fragmentach pola kombajn przyspiesza, a tam, gdzie zboże bujnie obrodziło – zwalania. W ten sposób do omłotu kierowana jest ciągle maksymalna ilość masy, co pozwala maszynie pracować z największą wydajnością.  

#AUTO TRESHING – to mechanizm sterowania młocarnią i sekcją wstępnej separacji. Reguluje on prędkość bębna młócącego, wielkość szczeliny na klepisku oraz listę domłacającą. 

#AUTO CROP FLOW – pozwala monitorować poślizg na napędach. Zabezpiecza więc kombajn przed ewentualnymi przeciążeniami występującymi w układzie młócącym, separującym oraz napędowymi w razie potrzeby jest w stanie wyłączyć poszczególne układy lub zmniejszyć prędkość kombajnu. 

#AUTO SEPARATION – jest flagowym wyposażeniem kombajnów hybrydowych CLAAS. Odpowiada za ciągłą kontrolę procesu oddzielania ziarna od reszty słomy. W praktyce steruje prędkością rotorów i układem klap znajdujących się pod nimi. Pozwala to z jednej strony uzyskać jak największą przepustowość kombajnu przy minimalnych stratach ziarna. 

#AUTO CLEANING – jest rozwiązaniem pozwalającym uzyskać już na wyjściu z kombajnu ziarno o jak najwyższej czystości. Układ steruje automatycznie prędkością wentylatora, otwarciem sita górnego i sita dolnego. Co ciekawe, ten układ wyposażony jest w czujnik żyroskopowy jak w samolocie: dostosowuje prędkość wentylatora do nachylenia terenu, po którym jedzie kombajn. Maszyna ogranicza straty ziarna podczas pracy na stromych skłonach i zachowuje wysoką przepustowość 

#AUTO CHOPPING – to rozwiązanie pozwala na dokładne rozdrobnienie słomy i równomierne jej rozrzucenie. Układ aktywnie dostosowuje pracę przeciwostrzy do ilości i wilgotności słomy, całkowicie odciążając operatora w kontroli tego zadania. Docenią to zwłaszcza rolnicy, którzy korzystają z dofinansowania ARiMR w zakresie ekoschematu „Wymieszanie słomy z glebą”.  

Powyższe moduły CEMOS, możliwe do zamówienia na etapie konfigurowania kombajnu odpowiadają za jego prędkość, wydajność i jakość pracy. Jednak „pierwszą linią natarcia” na rośliny na polu jest przyrząd żniwny. Także i on może być wzbogacony system CEMOS: 

CEMOS AUTO HEDER – to automatyczna regulacja systemu żniwnego. W zależności od stanu łanu i jego wysokości, układ seruje prędkością nagarniacza, wysokością jego pracy i wysunięciem. Dodatkowo sterowana jest długość wysunięcia stołu VARIO. System montowany jest na kombajnie a steruje pracą przyrządu VARIO. 

Reasumując: CEMOS AUTOMATIC, niezależnie od podstawowej czy najbogatszej konfiguracji – obserwuje kombajn i jego otoczenie w czasie pracy i aktywnie dostosowuje podzespoły maszyny. Zapewnia w ten sposób maksymalną wydajność kombajnu, najwyższą czystość ziarna oraz minimalizuje zużycie paliwa. 

Najważniejsze jednak, że CEMOS oszczędza również czas operatora. Lepiej niż on sam optymalizuje maszynę w zależności od bujności kłosów czy wysokości łanu. W efekcie tego, osiągnięcie wydajności ponad 100 t/h pszenicy na CLAAS LEXION serii 8000 to po prostu… pestka. CLAAS wyznaczył maksymalną chwilową wydajność kombajnu na poziomie ponad 12O t/h na polu pszenicy w Polsce, co zostało udokumentowane i potwierdzone przez rolnika.