DISCO 9700 łączy wysoką przepustowość z komfortem obsługi i maksymalną wszechstronnością użytkowania

Nowe kosiarki wielkopowierzchniowe CLAAS z wysięgnikami przesuwnymi, do wyboru z kondycjonerem palcowym lub walcowym oraz ze składaniem pokosów

Bad Saulgau/Harsewinkel, 18 lipca 2023 r. CLAAS uzupełnia swoją paletę kosiarek wielkopowierzchniowych o nową kosiarkę DISCO 9700 o szerokości roboczej do 9,50 m. Jest ona dostępna w pięciu różnych wersjach z kultywatorem palcowym lub walcowym oraz ze składaniem pokosów AUTO SWATHER. Szczególną pozycję w ofercie zajmuje model DISCO 9700 RC AUTO SWATHER – wydajna kosiarka wielkopowierzchniowa do biomasy przeznaczona do plonów do 60 t/h i ciągników o mocy do 500 KM. 

Wysoka elastyczność w zakresie wyposażenia i obsługi

Nowa seria DISCO 9700 firmy CLAAS jest skierowana przede wszystkim do rolników i przedsiębiorców świadczących usługi rolnicze, dla których ze względu na nierówno ukształtowane powierzchnie lub zbocza liczy się duża elastyczność w zakresie pokrycia. Ponadto kosiarki wielkopowierzchniowe charakteryzują się wyjątkową przydatnością dla wysokiego plonu. Dostępnych jest pięć różnych modeli: 

 • DISCO 9700 COMFORT bez kondycjonera
 • DISCO 9700 C BUSINESS z kondycjonerem palcowym
 • DISCO 9700 RC BUSINESS z kondycjonerem walcowym
 • DISCO 9700 C AUTO SWATHER z kondycjonerem palcowym i składaniem pokosów
 • DISCO 9700 RC AUTO SWATHER z kondycjonerem walcowym i składaniem pokosów 

Nowe kosiarki wielkopowierzchniowe łączą w sobie znane i sprawdzone cechy, takie jak belka tnąca MAX CUT z szybką wymianą noży i odciążeniem ACTIVE FLOAT z innowacyjnymi nowymi rozwiązaniami. Rezultat: czysta pasza, maksymalna ochrona darni i duża siła cięcia w połączeniu z najlepszą możliwą wydajnością dzięki wysokiej częstotliwości cięcia przy zaledwie 850 obrotach WOM. Wprowadzone w 20022 roku wraz z modelami DISCO 8500, DISCO 9300 i DISCO 1010 nowe, zoptymalizowane pod kątem przepływu płozy ścieralne zapewniające dodatkowe 15 mm wysokości koszenia są również dostępne dla wszystkich modeli DISCO 9700, a także dla wszystkich kosiarek czołowych. Pozwalają one nie tylko ograniczyć ilość popiołu surowego i przyspieszyć odrastanie, ale także zmniejszyć zapotrzebowanie na siłę uciągu i zużycie oleju napędowego przy jeszcze lepszej ochronie darni.

Pokrywy i nożyki obracających się w lewo dysków tnących są pomalowane na czerwono. Pozwala to na natychmiastowe przyporządkowanie zapasowych nożyków do właściwych dysków tnących lub do odpowiedniego kierunku obrotu. Wyjmowany i przenośny pojemnik na nożyki jest podzielony na trzy przegródki: na czerwone i na czarne zapasowe nożyki oraz na zużyte nożyki.

Innowacyjna rama montażowa z przebiegającymi ukośnie wysięgnikami zapewnia optymalne położenie środka ciężkości na uwrociach i podczas jazdy po drodze – i tym samym większą ochronę gleby i bezpieczeństwo jazdy. Dwa warianty ze składaniem pokosów AUTO SWATHER są wyposażone we wzmocniony kozioł zaczepu. Węże hydrauliczne (seryjnie wyposażone w złącza Kennfixx) i połączenia elektryczne przy zdemontowanej kosiarce są bezpiecznie przechowywane na nowym specjalnym uchwycie. Dla obu modeli AUTO SWATHER w niektórych krajach opcjonalnie dostępny jest centralny układ smarowania, który obsługuje wszystkie punkty smarowania z wyjątkiem wałów przegubowych.

1jpg
Pięć nowych modeli DISCO 9700 rozszerza ofertę kosiarek wielkopowierzchniowych CLAAS. Na szczególną uwagę zasługuje DISCO 9700 RC AUTO SWATHER – wydajna kosiarka do biomasy ze składaniem pokosów

Zmiana położenia z opcjonalną regulacją na zboczach

We wszystkich modelach DISCO 9700 każdy wysięgnik można hydraulicznie przesuwać o 300 mm na zewnątrz i 50 mm do wewnątrz (maksymalne łączne przesunięcie 700 mm), aby dostosować pokrycie podczas pokonywania zakrętów i pracy na zboczach i w ten sposób zapobiegać tworzeniu się pasm. Przesuw można płynnie regulować z kabiny w zakresie od 8,80 do 9,50 m. W celu rozpoczęcia koszenia i koszenia na zboczach pokrycie może być zmiennie zwiększane do 50 cm z każdej strony, aby również w takich warunkach zapewnić koszenie bez pasm. Podczas składania do pozycji transportowej wysięgniki są automatycznie chowane do wysokości transportowej poniżej 4 m.

Dzięki szerokiemu centralnemu podbieraczowi, a także specjalnej podwójnej prowadnicy zespołów tnących na wysięgnikach nie ma to wpływu na przyleganie do podłoża podczas przesuwania. Dzięki wersji komfortowej ACTIVE FLOAT odbywa się również stałe dostosowywanie nacisku na podłoże, które bazuje na regularnym i automatycznym porównywaniu nacisku docelowego i rzeczywistego. Opcjonalnie dostępna jest funkcja regulacji na zboczach, która za pomocą czujnika nachylenia umożliwia dostosowanie zarówno zmiany położenia, jak i nacisku na podłoże systemu regulacji ACTIVE FLOAT oddzielnie dla lewego i prawego wysięgnika. Przeciwdziała to ściąganiu na zboczach, co chroni darń i odciąża operatora. Ponadto w modelach AUTO SWATHER automatycznie regulowana jest również prędkość taśm.

Każdy wysięgnik jest wyposażony w zabezpieczenie najazdowe Non-Stop z nachyloną osią obrotu: Podczas zbliżania się do przeszkody wysięgnik odchyla się do tyłu i jednocześnie do góry – i tym samym jak najdalej od obszaru zagrożenia. 

Solidny, niewymagający dużych nakładów konserwacyjnych napęd

Zespoły tnące są napędzane przez nowe potrójne wały przegubowo-teleskopowe Walterscheid P-Line ze specjalnie hartowanymi profilami stalowymi o dużej średnicy. Nowe sprzęgło cierne K-90 jest przy tym przykręcone bezpośrednio do widełek przegubu uniwersalnego, dzięki czemu można je szybko i łatwo wymienić.

Dla modeli RC dostępny jest podwójny napęd rolkowy za pośrednictwem specjalnie opracowanej przekładni nożycowej, która gwarantuje maksymalną przepustowość również przy najwyższych plonach. Nowy napęd jest dostępny jako opcja dla kosiarek czołowych RC i DISCO 9700 RC BUSINESS, natomiast model DISCO 9700 RC AUTO SWATHER posiada go już w standardzie.

2png
Wyposażenie techniczne obejmuje nowe potrójne wały przegubowe Walterscheid P-Line, wysięgniki przesuwne o szerokości roboczej do 9,50 m i AUTO CONTOUR, a także zabezpieczenie najazdowe Non-Stop dostępne w standardzie. Dla podwójnego napędu rolkowego kondycjonera walcowego RC opracowana została nowa przekładnia nożycowa.

AUTO SWATHER dla najwyższej przepustowości podczas składania pokosów

Za sprawą dwóch modeli DISCO 9700 C AUTO SWATHER i DISCO 9700 RC AUTO SWATHER firma CLAAS wprowadza najmocniejsze kosiarki z podajnikiem taśmowym na rynku do ciągników o mocy do 500 KM. Oprócz klasycznego zbioru traw podczas opracowywania produktów skupiono się przede wszystkim na lucernie, kiszonce z całych roślin oraz paszy na zimę, a tym samym na najwyższych plonach i masach paszy. Plon jest zgniatany niezawodnie, delikatnie i bez strat przez dwa przeciwbieżne walce poliuretanowe. Ponadto kondycjoner rozciąga się na całej szerokości belki tnącej, dzięki czemu nie dochodzi do zatorów paszy.

Dla wyjątkowo wydajnych upraw DISCO 9700 RC AUTO SWATHER wprowadza nowe rozwiązania konstrukcyjne, takie jak na przykład zmodyfikowane, innowacyjne przekazywanie plonu na wzmocniony kevlarem przenośnik taśmowy o szerokości 1100 mm, a następnie odkładanie go jako pokos. Podwójne położenie skośne pozwala nie tylko na równomierne zapełnianie taśmy. Dodatkowo możliwe jest dociskanie wyjątkowo dużej ilości materiału w jeden pokos, co zapewnia optymalny kształt pokosu dla maszyny żniwnej.

Dla prac bez składania pokosów lub zgodnie z metodą „19 na 12” z odkładaniem 19 m szerokości roboczej na 12 m dla następnego etapu pracy ze standardową zgrabiarką czterowirnikową o szerokości 12,7 m, zespoły taśmowe można hydraulicznie odchylać do góry po obu stronach lub pojedynczo. Funkcja ta jest praktyczna również w przypadku niewielkiego wzrostu uprawy lub niskiego pożądanego stopnia podsuszenia. Proste lustrzane odbicie po naciśnięciu przycisku umożliwia przy tym wygodną zmianę między zespołem taśmowym AUTO SWATHER aktywnym po prawej i lewej stronie. 

Obsługa ISOBUS w standardzie

Linie wyposażenia COMFORT i BUSINESS kosiarki DISCO 9700 są standardowo dostarczane z pełną kompatybilnością z ISOBUS. W DISCO 9700 COMFORT podnoszenie i opuszczanie wysięgników odbywa się poprzez wstępny wybór, a następnie aktywację hydraulicznej jednostki sterującej lub alternatywnie za pośrednictwem systemu zarządzania na uwrociach ciągnika. Funkcje takie jak zmiana położenia, składanie fartucha ochronnego i ACTIVE FLOAT są sterowane za pomocą układu hydraulicznego Load Sensing. W modelach BUSINESS z kompleksowym układem hydraulicznym Load Sensing obsługa odbywa się bezpośrednio za pomocą klawiszy stałych i klawiszy definiowanych w ciągniku lub na uniwersalnym terminalu ISOBUS (np. CEBIS, CEMIS 700 lub CEMIS 1200). Możliwe jest również przypisanie klawiszy funkcyjnych poprzez AUX-O lub AUX-N, na przykład na dźwigni wielofunkcyjnej CMOTION.

3png
Bezkompromisowa jakość cięcia, maksymalny komfort obsługi i wysoka wydajność charakteryzują wszystkie modele DISCO 9700. Dwa modele ze składaniem pokosów AUTO SWATHER zapewniają ponadto idealne pokosy przy maksymalnej wszechstronności.

Najważniejsze cechy pięciu nowych modeli DISCO 9700 w skrócie:

 • Cztery modele BUSINESS z kondycjonerem zębowym lub walcowym – w tym dwa ze składaniem pokosów AUTO SWATHER – oraz jeden model COMFORT
 • DISCO 9700 RC AUTO SWATHER z nowym przepływem materiału, wysoce wytrzymałą przekładnią nożycową i przenośnikiem taśmowym o szerokości 1100 mm z podwójnym położeniem skośnym jako nowy specjalista od maksymalnych plonów.
 • Szerokość robocza z wysięgnikami przesuwnymi regulowana bezstopniowo w zakresie od 8,80 do 9,50 m
 • Zabezpieczenie najazdowe Non-Stop dla DISCO 9700 BUSINESS (hydrauliczne) i DISCO 9700 COMFORT (mechaniczne)
 • Komfortowa regulacja nacisku na podłoże ACTIVE FLOAT dla wszystkich modeli DISCO 9700
 • Belka tnąca MAX CUT z oznaczonymi na czerwono nożami i pokrywami ułatwiającymi wymianę noży
 • Płozy ścieralne dla dodatkowych 15 mm wysokości cięcia: mniej popiołu surowego, szybsze odrastanie
 • Nowy potrójny wał przegubowo-teleskopowy Walterscheid P-Line ze specjalnie hartowanymi rurami profilowymi i nowym sprzęgłem ciernym K-90
 • Podwójny napęd rolkowy z przekładnią nożycową dla modeli RC zapewnia najwyższą przepustowość przy maksymalnej stabilności
 • Opcjonalna regulacja na zboczach dla bocznej zmiany położenia, nacisku na podłoże i prędkości taśm
 • Wersje COMFORT i BUSINESS w pełni kompatybilne z ISOBUS
 • COMFORT: regulacja nacisku na podłoże Load Sensing dla ACTIVE FLOAT, zmiana położenia i składanie fartucha ochronnego; wstępny wybór dla podnoszenia i opuszczania wysięgników lub integracja z systemem zarządzania na uwrociach ciągnika.
 • BUSINESS: stały układ hydrauliczny Load Sensing z bezpośrednią obsługą poprzez terminal ISOBUS lub integracją z systemem zarządzania na uwrociach ciągnika
 • Centralny układ smarowania i chłodnica oleju jako opcja dla wybranych rynków

Jest to informacja prasowa o charakterze międzynarodowym. Oferta produktów i warianty wyposażenia w niektórych krajach mogą się różnić. W razie wątpliwości prosimy o kontakt.